تولید آیفون ویژه اپل مخصوص هکرها  ، اپل سال‌ها ادعا داشته که مطمعن ترین و امن ترین گوشی‌های دنیا را عرضه می‌کند ، اما هکرها لعضی اوقات به این گوشی‌ها نفوذ کرده‌اند . حالا این شرکت رویکرد خود را عوض کرده است و آیفون به خصوص هکرها عرضه می‌کند . 


به گزارش مهر به نقل از انگجت ، آیفون تولیدی برای به کارگیری هکرها به ویژه سی آر دی نام گرفته که مخفف وسیله تحقیقات امنیتی می باشد . محققان امنیتی می‌توانند با به کارگیری از این گوشی نقطه های ضعف و قوت و آسیب پذیری‌های آیفون را بررسی نمایند و اطلاعات خود را در اختیار اپل قرار بدهند . 
آیفون‌های اس آر دی فقط با تنظیمات کنترل شده در دسترس محققین امنیتی قرار می‌گیرند و در حقیقت دارای دسترسی‌های ویژه ای به نرم افزارها و سخت افزارهای اپل هستند که در آیفون‌های عادی امکان پذیر نیست . از جمله این دسترسی‌ها می‌توان به دسترسی به پوسته روت گوشی و قابلیت اجرای بعضی فرامین ویژه اشاره نمود .
این گوشی‌ها برای به کارگیری عادی تولید نشده اند و اگر محققان آسیب پذیری‌های را به وسیله آن ها بیابند باید آن را به اپل یا یکی از شرکای تجاری تأیید شده این شرکت گزارش بنمایند . بعد اپل برای حل مشکل یادشده تلاش می‌کند و وقتی را نیز برای برطرف نمودن نقص اعلام می‌کند . تا آن وقت محققان حق ندارند یافته‌های خود را در اختیار افراد ثالث بگذارند .
دسترسی به این گوشی‌ها محدود می شود و محققان به وسیله ی ثبت نام در یک برنامه ویژه می‌توانند آن ها را دریافت کنند . اجرای این برنامه سبب توقف اجرای طرح اعطای جایزه به افراد شناسایی کننده ضعف‌های امنیتی آیفون نمی‌شود. در قالب این برنامه حداکثر یک میلیون دلار به افرادی که حفره‌های امنیتی تولیدات اپل را شناخته اند ، پاداش داده می‌شود .