اخبار علمی تکنولوژی

اخبار علمی تکنولوژی ، حتما بارها واژه تکنولوژی را شنیده اید. آیا مفهوم آن را می دانید؟ بسیاری از افراد برای آگاهی از اخبار و حوادثی که در دنیا اتفاق می افتد، بارها سایت ها و شبکه های مختلف خبری را جستجو می کنند. هر یک از این افراد با اهداف گوناگونی به دنبال یافتن اطلاعات جدید هستند.

در این بین افرادی وجود دارند که به موضوعات علمی و پیشرفت های صورت گرفته در جهان علاقمند هستند و می خواهند از پیشرفت های علمی صورت گرفته در جهان آگاه شوند.
در واقع می توان گفت که تکنولوژی یا فناوری، نوعی فعالیت انسانی است که طی آن ، گروهی از افراد از ابزار، دستگاه ها و مواد مختلف استفاده می کنند تا معضل های زندگی انسان ها را برطرف کنند.
واژه technology از دو کلمه یونانی techne و logia تشکیل شده است که در آن کلمه اول به معنی هنر و مهارت می باشد و کلمه دوم به معنی علم و دانش است.

اخبار علمی تکنولوژی 

فواید تکنولوژی :


- استفاده از تکنولوژی در حوزه بهداشت و درمان ( پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا تحقیقات زیادی در زمینه پزشکی صورت گیرد. این مسئله منجر به درمان بسیاری از بیماری ها و نجات جان مردم شده است. امروزه بیماران به راحتی می توانند با پزشک و مرکز درمانی ارتباط برقرار کنند.)
- نقش مهم تکنولوژی در زمینه تحصیلات ( استفاده از اینترنت در دنیا برای اهداف آموزشی، کمک بزرگی به انسان کرده است. امروزه با شیوع ویروس کرونا و محدودیت های موجود، آموزش از طریق اینترنت صورت می گیرد. همچنین افرادی که دارای شرایط خاصی هستند، می توانند به راحتی اطلاعات موردنیاز خود را به دست آورند. در واقع پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا امکان آموزش از راه دور فراهم باشد.)
- تاثیر تکنولوژی بر ارتباطات ( امروزه وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی توسعه فراوانی پیدا کرده اند و دسترسی به رسانه های جمعی به راحتی و با سرعت بالا امکان پذیر می باشد.)
- تکنولوژی در تجارت ( پیشرفت های صورت گرفته در تکنولوژی باعث کاهش هزینه های تولید شده است. شرکت های داخلی با استفاده از تکنولوژی توانسته اند با کشورهای مختلف شراکت و همکاری داشته باشند. )
- صرفه جویی در وقت ( پیشرفت تکنولوژی موجب شده تا کارهای مختلف افراد به آسانی و در مدت زمان کوتاهی انجام شوند. امروزه دیگر نیاز نیست تا مردم کارهای مختلف خود را به صورت حضوری انجام دهند.)
- هوش مصنوعی ( یکی از مهم ترین مفاهیمی که امروزه در دنیا مطرح است ، هوش مصنوعی می باشد. تحقیقات در این زمینه به سرعت در حال پیشرفت است. ممکن است بشر زمانی را تجربه کند که در آن سیستم های هوش مصنوعی به جای انسان فکر کنند و برای بهبود وضعیت جهان قدم هایی بردارند. پیشرفت سیستم هوش مصنوعی باعث تحولات زیادی برای بشر می شود.)


معایب تکنولوژی :


اگر چه گسترش تکنولوژی فواید زیادی برای جوامع داشته است، اما معایبی را نیز برای زندگی بشر دارد. در اینجا به تعدادی از معایب پیشرفت تکنولوژی در جهان اشاره می کنیم.
- امنیت اطلاعات ( امروزه فعالیت افراد در شبکه های اجتماعی مختلف باعث شده تا حفظ اطلاعات خصوصی آنها به سختی صورت گیرد. در صورتی که کوچکترین مشکلی ایجاد شود، ممکن است حجم زیادی از اطلاعات خصوصی افراد در اختیار دشمنان و مجرمان قرار بگیرد.)
- اعتیاد ( بسیاری از افراد ساعت های زیادی را در طول روز صرف فعالیت در شبکه های اجتماعی می کنند. این امر باعث می شود تا یک نوع وابستگی در این افراد به وجود بیاید. )
- گسترش جرم و تروریسم ( فضای مجازی ناشناخته و نامحدود است. این امر باعث شده تا مجرمین از فرصت استفاده کنند و کارهای خلاف خود را از این طریق انجام دهند. برای مثال ، بسیاری از تروریست ها از این طریق، فعالیت های خود را گسترش می دهند و افراد را برای حضور در گروه خود تشویق می کنند.)
- کاهش ارتباطات اجتماعی ( پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا بسیاری از افراد ارتباطات خود را محدود کنند. آنها با استفاده از وسایل الکترونیک با خانواده ، دوستان و همکاران خود ارتباط برقرار می کنند.)
- نا امنی شغلی ( هدف تکنولوژی این است که راه هایی برای زندگی راحت انسان ها ایجاد کند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، بسیاری از کارها به صورت مجازی انجام می شوند. شیوع بیماری کرونا در دنیا هم باعث گسترش دورکاری شده است. در این بین برخی از شغل ها هستند که با پیشرفت تکنولوژی از بین می روند. برای مثال اگر وسایل نقلیه بدون راننده در جهان مورد استفاده قرار بگیرند، شغل رانندگی نابود می شود.)